Tradycje wielkanocne w Gminie Dębica

W hali sportowej przy Zespole Szkół w Pustkowie-Osiedlu można było zobaczyć ozdoby i stoły wielkanocne, a także spróbować smakowite, świąteczne potrawy. Prezentacje przygotowały Panie z Kół Gospodyń Wiejskich, Kluby Seniora oraz uczniowie Publicznych Szkół Podstawowych i Zespołów Szkół z terenu Gmina Dębica.

 

Na pięknie przystrojonych, świątecznych stołach królowały mazurki, pasztety, barszcz biały, chleb wypiekany domowym sposobem, swojskie kiełbasy oraz tradycyjna pascha. Wielkanocne propozycje to również jajka przygotowywane na różne sposoby przez znakomite kucharki z naszej gminy. Zapachy i smaki niejednego mogły przyprawić o zawrót głowy. Zdecydowanie była to uczta dla podniebienia wszystkich, którzy zdecydowali się skosztować tych smakowitych potraw.

Oprócz tradycyjnych potraw organizatorzy przygotowali też nowoczesne rozwiązania kulinarne, będące ozdobą każdego wielkanocnego stołu, takie jak na przykład: tort tostowo-warzywny w kształcie łąki, czy szpinakowe roladki lub żabki z ciasta na słodko. Taka konfrontacja tradycji z nowoczesnością w tematyce świątecznej, była też doskonałą okazją do dyskusji i wspomnień o minionych czasach.

Obok pachnących i smacznych potraw, uczniowie szkół z terenu Gminy Dębica zaprezentowali też swoje prace o tematyce wielkanocnej. Młodzi ludzie kultywując tradycje przy wykonywaniu świątecznych ozdób posługiwali się jednak nowoczesnymi technikami. Zwiedzający mogli podziwiać między innymi pisanki wyklejane papierem, baziami i bibułą, baranki z włóczki, króliczki z siana oraz gąski i kurki wykonane z wykorzystaniem surowców recyklingowych.

Wszystkie ozdoby sprzedawane były także na szkolnych przedświątecznych kiermaszach. Podczas tej imprezy Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej wraz ze Stowarzyszeniem Inicjatyw Społecznych „Nowe Możliwości” zorganizowali również akcję charytatywną. Zebrane datki w kwocie 1300 zostały przekazane zostały na rzecz dzieci niepełnosprawnych z terenu Gminy Dębica.
W przedświątecznej prezentacji potraw, stołów i ozdób wielkanocnych udział wzięli także: Ewa Leniart – wojewoda podkarpacki, posłanka Krystyna Skowrońska i poseł Jan Warzecha.

Comments are closed.