Uroczystości upamiętniające zamordowanych za pomoc Żydom w czasie okupacji

W Brzostku odbyły się uroczystości upamiętniające Jana Jantonia z Woli Brzosteckiej oraz Apolonię i Stanisława Gaconiów z Bukowej, zamordowanych za pomoc Żydom w czasie niemieckiej okupacji.Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach programu „Zawołani po imieniu„,  realizowanego przez Instytut Pileckiego wspólnie z partnerami samorządowymi oraz rodzinami ofiar tej tragedii.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą św. w Kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, następnie rodzina zamordowanych, organizatorzy, samorządowcy i zaproszeni goście udali się na teren znajdujący się przed Przedszkolem w Brzostku.

W tym miejscu odbyło się poświęcenie i odsłonięcie tablicy oraz kamienia  bohaterów, którzy zapłacili najwyższą cenę za pomoc innym ludziom.
Podczas uroczystości upamiętniającej ofiary niemieckiej zbrodni obecne były rodziny zamordowanych Polaków.

Instytut Pileckiego „wydobywa historie Polaków”, którzy za ratowanie Żydów skazanych na zagładę zapłacili życiem – własnym oraz swoich najbliższych.

„Zawołani po imieniu” niosą także uniwersalne przesłanie, które mówi o ogromnej odwadze, poświęceniu i przede wszystkim solidarności z prześladowanymi oraz o wartościach wyznaczających miarę człowieczeństwa.

Przypomnijmy, że Jan Jantoń wspólnie z żoną oraz czworgiem dzieci mieszkali w Woli Brzosteckiej i prowadzili niewielkie gospodarstwo rolne.Kiedy latem 1942 roku niemiecki okupant rozpoczął ostateczną likwidację ludności żydowskiej do domu Jantoniów z prośbą o ratunek zwróciła się rodzina Fischów – matka,
jej czworo dzieci i wnuczka.

Przez trzy miesiące ukrywali się w domu Jantoniów, a późnej w leśnej kryjówce.
W grudniu 1942 roku, podczas niemieckiej obławy zamordowano rodzinę żydowską
oraz Jana Jantonia, który im pomagał . Ofiary zostały pochowane w miejscu egzekucji.

Podobny los spotkał Apolonię i Stanisława Gaconiów mieszkających na pograniczu wsi Bukowa i Januszkowice, którzy opiekowali się dziewczynką przedstawiając ją jako nieślubną córkę siostry Apolonii.

W 1943 roku funkcjonariusze jasielskiej placówki Gestapo pojawili się w ich domu.
Pomimo brutalnego śledztwa małżeństwo zaprzeczało, że dziewczynka jest Żydówką.
Niemcy nie mieli litości, zastrzelili Gaconiów i dziewczynkę.

Instytut Pileckiego od 2019
r. „woła po imieniu” Polaków, którzy wykazali się heroizmem w obliczu niemieckiego terroru. Pamięć o tych, którzy pomagali Żydom jest pielęgnowana we wspomnieniach rodzin, często jednak historie te nie są znane innym Polakom.

Odsłonięcie kamienia w Brzostku to już 27. upamiętnienie w ramach programu „Zawołani po imieniu” realizowanego przez Instytut Pileckiego.

Comments are closed.