W Dębicy uczczono pamięć zamordowanej ludności żydowskiej

Samorządowcy ziemi dębickiej, przedstawiciele organizacji społecznych oraz mieszkańcy Dębicy wzięli udział w uroczystościach upamiętniających siedemdziesiątą siódmą rocznicę likwidacji Dębickiego Getta.

 

Uroczystości upamiętniające Żydów rozstrzelanych przez Niemców podczas II wojny światowej odbyły się w dębickim lesie Wolica oraz w Parku Jordanowskim. Przypomnijmy, że Getto w Dębicy mieściło się w granicach obecnego Rynku, ulicy Kościuszki, Głowackiego
i Kolejowej. Powstało w 1941 roku i przez ponad rok przebywało w tym miejscu łącznie około 12 tysięcy Żydów.

Na terenie Getta ludzie byli przetrzymywani, a następnie wywożeni do obozów pracy, a także mordowani przez niemieckich okupantów. W Dębicy, w lesie Wolica w masowych egzekucjach zginęło wtedy blisko sześćset osób wyznania mojżeszowego. W tym roku mija już 77 lat od likwidacji dębickiego Getta. Pod pomnikiem upamiętniającym te tragiczne wydarzenia oraz na miejscu dawnego Getta mieszkańcy naszego regionu złożyli kwiaty i zapalili znicze.

Po wspólnej modlitwie i złożeniu kwiatów uczestnicy uroczystości udali się na Plac Mikołajkowów, aby tam oddać cześć rodzinie, która w czasach okupacji niosła pomoc dębickim Żydom. Małżeństwo z Dębicy, ryzykując życie, przez okres dwudziestu jeden miesięcy ukrywało trzynastoosobową rodzinę pochodzenia żydowskiego.

W Parku Jordanowskim Ireneusz Socha – badacz historii Dębicy, podczas krótkiego przemówienia zwrócił się w imieniu mieszkańców oraz osób, których rodziny przebywały w znajdującym się na terenie Dębicy Gettcie z prośbą do włodarzy miasta o umieszczenie tablicy upamiętniającej historię tego miejsca. Mariusz Szewczyk – burmistrz Dębicy zapewniał, że miasto już podjęło takie działania i tablica będąca wyrazem pamięci o przedwojennej społeczności żydowskiej naszego miasta na pewno zostanie wmurowana.

Comments are closed.