Wakacje sprzyjają włamywaczom

Trzy włamania do mieszkań odnotowała w tym sezonie letnim dębicka policja. Jak zabezpieczyć mieszkanie przed złodziejami, gdy wjeżdżamy na urlop, sprawdzali reporterzy Polskiej Telewizji Regionalnej PTVR.

 

Jak podkreśla Waldemar Mytkoś – naczelnik Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Dębicy, złodzieje o tym, że nie ma nas w domu, bo przebywamy na wakacjach dowiadują się z portali społecznościowych. Warto zwracać uwagę na to, kto pojawia się w pobliżu domu. Kiedy złodzieje wybiorą swój cel, zaczyna się kilkudniowa obserwacja domu, sprawdzanie okolicy i zwyczajów domowników.

Dobrze, żeby mieszkańcy wyjeżdżając na urlop pamiętali, że drzwi i okna trzeba zamknąć i nie zostawiać klucza pod wycieraczką. Naczelnik Mytkoś podkreśla, że bardzo dobrym sposobem jest poinformować o naszych planach urlopowych sąsiada, który będzie obserwował czy w okolicach mieszkania nie ma przypadkowych osób.

Dobrze zabezpieczony dom czy mieszkanie, gdzie jest założony alarm i monitoring, stwarza dla złodzieja utrudnienie, bo wydłużony jest czas dostania się do środka. To zaś wiąże się z większym ryzykiem przyjazdu ochrony lub policji. Takie zabezpieczenia mogą wystraszyć niektórych włamywaczy. Są również systemy, które tworzą złudzenie, że wewnątrz domu lub mieszkania są domownicy. System taki, np. co pewien czas zapala światło.

Comments are closed.