„Wakacyjny bookcrossing” w Nagawczynie

W Publicznej Szkole Podstawowej w Nagawczynie zorganizowano  „wakacyjny bookcrossing”.
W imprezie udział wzięli nie tylko uczniowie tej placówki, ale także ich rodziny.„Bookcrossing” to nowoczesna forma popularyzowania  czytelnictwa poprzez nieodpłatne przekazywanie książek  metodą „podaj dalej”…

Przypomnijmy, że idea „ krążącej książki” narodziła się w Stanach Zjednoczonych w 2001 roku.
Jej inicjatorem był programista komputerowy Ron Hornbaker.

Irena Wośko  – dyrektorka Szkoły Podstawowej w Nagawczynie w rozmowie z reporterami Polskiej Telewizji Regionalnej PTVR podkreślała, że pomysł na taką imprezę zrodził się podczas jej prywatnych wojaży po świecie.

Bookcrossing” polega na zostawianiu przeczytanych książek w miejscach publicznych na specjalnie przeznaczonych do tego celu półkach, regałach lub plenerowych biblioteczkach, po to, aby każdy kto znajdzie taką książkę mógł sobie ją zabrać, przeczytać i następnie ponownie w ten sam sposób przekazać innym.

Ideą tego pomysłu jest stworzenie przez czytelników globalnej biblioteki bez żadnych opłat,
kart bibliotecznych i specjalnych regulaminów związanych działalnością instytucji.

Podczas „bookcrossingu” w Nagawczynie organizatorzy czytali bajki i inne książki, nagrodzono także dzieci, które przyczyniły się do zorganizowania tego eventu.

Następnie została przecięta czerwona wstęga symbolizująca oficjalne otwarcie „małych domków” wykonanych  przez lokalnego artystę Sebastiana Krasonia , realizatora szkolnego muralu oraz napisu „I love Nagawczyna”.

Pomysł zorganizowania takiej imprezy bardzo spodobał się najmłodszym mieszkańcom Nagawczyny.

”Bookcrossing” opiera się na założeniu, że literaturę należy rozpowszechniać.
 

Książki powinny podróżować, „krążyć z rąk do rąk” i „być czytane” przez jak największą grupę odbiorców.

Szkoła w Nagawczynie zdecydowanie chce zachęcać zarówno dzieci, jak też dorosłych do częstego sięgania po literaturę, ponieważ książki przede wszystkim uczą nas, ale także bawią i zaskakują, a dzięki „bookcrosingowi” „żyją” w naszym regionie i mogą trafić do jak największej liczby czytelników.

…i oby więcej takich imprez w naszym regionie.

Comments are closed.