Walczą o utrzymanie szkoły w Pustkowie-Osiedlu

Protesty samorządowców, uczniów, nauczycieli Zespołu Szkół w Pustkowie Osiedlu odbyła się przed sesją Rady Powiatu Dębickiego. Społeczność placówki sprzeciwia się przeniesieniu szkoły do budynku Mechanika.

 

Protestujący nie zgadzają się z planami utworzenia dodatkowej lokalizacji placówki, obawiając się, że finałem będzie jej całkowite przeniesienie i likwidacja szkoły w Pustkowie. Na transparentach z którymi przyszli można było wyczytać: Nie dla likwidacji szkoły, Nie oddamy placówki.

Protestujący uczniowie chcieli zwrócić uwagę, że do ich szkoły uczęszczają niepełnosprawne osoby, w tym koleżanka, która porusza się na wózku, a nowa lokalizacja nie jest przystosowana dla osób niepełnosprawnych ruchowo. Z uczniami, rodzicami i nauczycielami protestowali samorządowcy.

Władze starostwa zapewniały, że przegłosowane uchwały dotyczące szkoły, nie oznaczają jej zamknięcia, ani zmiany miejsca prowadzenia zajęć. Przynajmniej na razie. Starosta, jeszcze przed sesją, zaprosił przedstawicieli protestujących na rozmowę, obiecywał, że w tym roku na pewno nie dojdzie do zmiany lokalizacji placówki.

Na sesję Rady Powiatu, również przyszli, nauczyciele, rodzice i młodzież placówki z transparentami. Radny Krzysztof Lipczyński, złożył wniosek o wycofanie uchwały o dodatkowej lokalizacji prowadzenia zajęć dla Zespołu Szkół w Pustkowie, jednak wniosek upadł. O głos przed podjęciem tej uchwały poprosiła przedstawicielka nauczycieli.

15 radnych z klubu Prawa i Sprawiedliwości podniosło rękę za utworzeniem nowej lokalizacji dla placówki, sześciu było przeciw. Jak podkreślają władze powiatu, podjęcie uchwały nie oznacza likwidacji szkoły, choć jej utrzymanie sporo kosztuje. W ubiegłym roku na funkcjonowanie placówki z budżetu powiatu przeznaczono milion złotych, w ciągu 5 lat – ponad 4 mln.

Comments are closed.