Wielkanoc to najważniejsze święta dla katolików

Wielkanoc to najważniejsze dla katolików wydarzenie w roku liturgicznym, upamiętniające mękę, śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa. Dzień Zmartwychwstania Pańskiego poprzedzony jest triduum paschalnym.

 

Triduum paschalne rozpoczyna się w Wielki Czwartek, wieczorną mszą świętą w trakcie której wspominamy ostatnią wieczerzę. Wielki Piątek to dzień ukrzyżowania Chrystusa, dzień zadumy i refleksji nad sensem życia i przemijania oraz wartościami, którymi powinien kierować się w życiu każdy człowiek.To jedyny dzień w roku, w którym nie odprawia się mszy świętej. W kościołach w Dębicy i całym regionie sprawowana jest Liturgia Męki Pańskiej. Wielka sobota to czas oczekiwania na Zmartwychwstanie, święcenia pokarmów
i rozważania tajemnicy miłości Boga do człowieka.

We wszystkich kościołach w Dębicy, podobnie jak w całej Polsce wierni święcą koszyczki z pokarmami i adorują Chrystusa złożonego
w grobie. Koszyki, najczęściej przynoszone są do świątyni przez dzieci i zgodnie z tradycją wypełnione są jajkami, chlebem ,chrzanem, wędliną, ciastami, a także solą, pieprzem, bukszpanowymi gałązkami oraz kolorowymi zajączkami, barankami i pięknie pomalowanymi pisankami.

Najważniejszą częścią Triduum i całego roku liturgicznego jest Wigilia Paschalna, kiedy to świętujemy zmartwychwstanie Chrystusa, zakończone uroczystą procesją rezurekcyjną z Najświętszym Sakramentem. To największe święto dla każdego katolika, które powinno być szczególnie radosne ponieważ jest symbolem zwycięstwa nad grzechem i śmiercią.

Comments are closed.