Wojewódzkie rozpoczęcie nowego roku szkolnego 2019/2020

W pierwszym Liceum Ogólnokształcącym w Dębicy odbyło się Wojewódzkie Rozpoczęcie Roku Szkolnego. Uroczystość połączona była z inauguracją obchodów 120 – lecia najstarszego dębickiego liceum.

 

W uroczystej akademii inaugurującej nowy rok szkolny uczestniczyli parlamentarzyści, przedstawiciele kuratorium oświaty, władze województwa podkarpackiego, władze powiatu i miasta, dyrektorzy placówek oświatowych, nauczyciele i młodzież. Wszystkich powitał starosta Powiatu Dębickiego – Piotr Chęciek, absolwent I LO.

Absolwentem pierwszego liceum jest także Michał Maziarka – przewodniczący Rady Powiatu Dębickiego. Akademie poprowadzili: nauczyciel Wojciech Szmajda i młodzież, którzy przypomnieli 120 -letnią historię szkoły. Przez cały rok szkolny w I LO będą się odbywać uroczystości związane z obchodami 120 – lecia placówki. Rozpoczęcie roku szkolnego to dla pierwszoklasistów wyjątkowy moment,
a dla dyrektorów szkół średnich niemałe wyzwanie związane z przyjęciem podwójnego rocznika. Podkarpacki Kurator Oświaty Małgorzata Rauch podczas uroczystości przypomniała, że najważniejsze zmiany związane z reformą edukacji to powrót ośmioklasowej szkoły podstawowej i czteroletnich liceów, likwidacja gimnazjów, a także wzmocnienie szkolnictwa zawodowego.

Podkarpacki Kurator Oświaty mówiła, że szkoły średnie dobrze przygotowały się na przyjęcie uczniów. Na Podkarpaciu placówki przygotowały aż o 12 tysięcy więcej miejsc. O reformie edukacji mówił także wiceprzewodniczący Sejmowej Komisji Edukacji, Nauki
i Młodzieży – Kazimierz Moskal. Życzenia dla nauczycieli i uczniów z okazji nowego roku szkolnego złożyli: Ewa Leniart – wojewoda podkarpacka, Zbigniew Kruczek zastępca Marszałka Województwa Podkarpackiego – oraz radni Sejmiku Województwa Podkarpackiego. W I Liceum Ogólnokształcącym w tym roku będzie się uczyć naukę 740 uczniów. Uroczystości inauguracyjne uświetniły występy uczniów. Na scenie pojawili się wokaliści, recytatorzy, instrumentaliści. Na zakończenie dyrektor Wiesław Ostafin wręczył róże wszystkim nauczycielom, którzy uczyli w liceum, gdy miała jeszcze innego patrona. Był nim Jan Wiktor.

Comments are closed.