Zmiany w prawie o ruchu drogowym

Brak konieczności wożenia ze sobą niektórych dokumentów w trakcie kierowania pojazdem, to jedna z najważniejszych zmian, jakie zostały wprowadzone w przepisach o ruchu drogowym. Pomimo tego, że nowe prawo obowiązuje już kilka miesięcy nadal nie wszyscy kierowcy o tym wiedzą.

 

Nowe przepisy w prawie o ruchu drogowym wprowadzone zostały w październiku 2018 roku, jednak nadal jest wielu kierowców którzy nie wiedzą o tym, że nie muszą już posiadać przy sobie podczas kierowania pojazdem kompletu dokumentów wymaganych wcześniej
w trakcie kontroli drogowej. Obecnie policjant będzie wymagał od kierowcy tylko ważnego dokumentu prawa jazdy. Jednak, jak twierdzą policjanci z którymi rozmawiali reporterzy Polskiej Telewizji Regionalnej PTVR świadomość kierujących pojazdami dotycząca nowego przepisu jest coraz większa.

Zgodnie z nowymi przepisami, pomimo tego, że nie ma już obowiązku wożenia ze sobą dowodu rejestracyjnego i potwierdzenia zawarcia polisy OC, posiadanie prawa jazdy jest nadal obowiązkowe i za brak tego dokumentu podczas kontroli grożą prawne konsekwencje. Jak zapowiada jednak podinspektor Waldemar Mytkoś z Komendy Powiatowej Policji w Dębicy w przyszłości przepis dotyczący obowiązku posiadania przy sobie prawa jazdy, także ma zostać zmieniony. Pozostanie jedynie elektroniczny rejestr do którego w każdej chwili będą mieli dostęp kontrolujący nas na drodze policjanci.

Zatem już wkrótce wsiadając do samochodu będziemy musieli zabierać ze sobą tylko kluczyki lub elektroniczną kartę, ale to także
w kolejnych latach zapewne ulegnie zmianie, ponieważ samochody przyszłości z pewnością będą otwierały się i uruchamiały tylko na odcisk naszego palca lub skanowanie obrazu tęczówki oka. Na razie jednak pamiętajmy o tym, aby kierując autem zawsze mieć ze sobą dokument prawa jazdy.

Comments are closed.