„Rycerskość wieśniacza” w wykonaniu dębickich artystów zachwyciła publiczność w naszym mieście

3 maja odbyła się premiera opery „Rycerskość wieśniacza” Pietro Mascagniego w wykonaniu dębickich artystów pod kierunkiem Pawła Adamka.



„Jak zwykle” 🙂 przedstawienie zrealizowane zostało z wielkim rozmachem, profesjonalizmem i pasją.

W rolach głównych wystąpili zawodowi śpiewacy i aktorzy, tak jak Leopold Stawarz, który do każdego spektaklu wnosi swoje ogromne doświadczenie sceniczne, energie, swobodę, talent wokalny i aktorski.

W operze „Rycerskość wieśniacza” kreował rolę szefa mafii Alfiego i jak sam mówi „nie potrafi już żyć bez wydarzeń muzycznych realizowanych w naszym mieście i z radością przemierza trasę z Zawiercia do Dębicy, aby przyjechać na próby oraz spektakle” 🙂 .

Żonę AlfiegoLolę zagrała debiutująca na dębickiej scenie Aleksandra Szymańska znakomita śpiewaczka i tancerka, która ujęła dębicką publiczność urodą, charyzmą, wdziękiem i wyrazistością kreowanej przez siebie postaci.

W Santuzzę wcieliła się Joanna Zaucha – bardzo utalentowana śpiewaczka, studentka wydziału wokalno – aktorskiego Akademii Muzycznej w Krakowie.

Niewiernego męża Santuzzy – Turiddu zagrał Tomasz Furman, również młody, znany dobrze dębickiej publiczności utalentowany śpiewak operowy.

W prawie wszystkich spektaklach dębickich zagrała sopranistka Alicja Płonka.

W spektaklu „Rycerskość wieśniacza” wystąpiła jako Lucia – matka Turiddu.

Jest nie tylko śpiewaczką, ale także nauczycielką wokalu w Tarnowskiej Szkole Muzycznej II stopnia i to z jej klasy najbardziej utalentowani absolwenci grają w operach realizowanych przez Pawła Adamka.

Emilia Węgrzyn utalentowana, młodziutka artystka wcieliła się w postać Fatum.

I choć była to rola niema towarzyszyła głównym aktorom w każdej scenie i przepięknie obrazowała emocje wynikające z fabuły opery.

Głównym aktorom towarzyszyli chórzyści z Parafii Matki Bożej Anielskiej, Mieleckiej Grupy Wokalnej oraz Chóru Dziecięcego z SP Nr 3.
„Nikt dzisiaj nie powie” 🙂 , że to amatorzy…

Śpiewają bardzo trudne, wielogłosowe partie chóralne, do tego z łatwością opanowali ruch sceniczny i swoje role.

Wyjątkową trudną pracę w tym roku miała orkiestra, ale Paweł Adamek – kierownik muzyczny tego przedsięwzięci jest dumny ze wszystkich swoich artystów.

Dzięki wybitnej scenografii Romana Przewoźnika, która obrazowała sycylijskie miasteczko można było jeszcze bardziej poczuć klimat opery.

Budynki, uliczki, balkony, krużganki w których rozgrywały się losy bohaterów zostały misternie wykonane.

Roman Przewoźnik w tym roku do współpracy zaprosił Mariannę Leską.

Spektakl reżyserował Jakub Bulzak, który podkreśla jak wielki wysiłek w swoją pracę wkładają wykonawcy.

Piotr Chęciek – starosta Powiatu Dębickiego mówił, że już „nikt już nie wyobraża sobie obchodów rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Dębicy bez wydarzenia artystycznego w wykonaniu artystów Pawła Adamka”.

W tegorocznym spektaklu wystąpiła także artystka z niepełną sprawnością – Justyna Przewoźnik, kiedyś bardzo utalentowana tancerka miała krótką lecz znaczącą rolę.

To już „dwudzieste trzecie wielkie dzieło muzyczne” zrealizowane przez Pawła Adamka, który jest „nie tylko szefem tego przedsięwzięcia”, ale także producentem wszystkich widowisk.

Operę „Rycerskość wieśniacza” można jeszcze obejrzeć w kolejne weekendy majowe.

…i z pewnością „warto z tej artystycznej uczty skorzystać” 🙂 🙂

Comments are closed.