„Nie bądźmy obojętni na los osób bezdomnych”

Okres jesienno-zimowy to bardzo trudny czas dla osób bezdomnych. Przed nami coraz chłodniejsze dni i noce, które mogą być przyczyną znacznego wychłodzenia organizmu szczególnie u osób pozostających bez ciepłego schronienia.



W tym czasie bezdomni narażeni są na odmrożenia oraz liczne problemy zdrowotne związane z przebywaniem w niskich temperaturach.

W naszym mieście także jest bardzo wielu ludzi, którzy okresie zimowym  mogą ulec znacznemu wychłodzeniu organizmu.

Służby Miejskie w Dębicy co roku pomagają osobom bezdomnym.  Od lat schronienie zapewnia takim ludziom Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta w Dębicy.

Pracownicy Domu Pomocy dla Osób Bezdomnych regularnie współpracują z medykami, Strażą Miejską i Policją.
Od nich też otrzymują informacje o ludziach potrzebujących pomocy przez cały rok, a szczególnie w okresie zimowym.


Każda osoba potrzebująca pomocy w pierwszej kolejności zostanie wysłuchana,  a następnie uzyska wsparcie i pomoc.

Wszystkie Miejskie Służby w takich sytuacjach ustalają skąd pochodzi osoba nie mająca gdzie mieszkać i udzielają wsparcia każdemu człowiekowi, którego zdrowie i życie w okresie jesienno –zimowym podczas przebywania w niskich temperaturach może być zagrożone.

Późną jesienią i zimą cały czas  trwają także działania prewencyjne, mające na celu ochronę osób bezdomnych  przed zgubnymi skutkami niskich temperatur.

Policjanci i Strażnicy Miejscy kontrolują tereny ogródków działkowych lub innych miejsc na terenie Dębicy, w których mogą przebywać bezdomni i informują ich o placówkach znajdujących się w najbliższej okolicy, w których mogą uzyskać pomoc socjalną i medyczną

Pamiętajmy, że pomóc może każdy z nas. Dlatego też, mając wiedzę o osobie potrzebującej, wystarczy powiadomić odpowiednie służby:  Policję, Straż Miejską lub Pogotowie Ratunkowe.

Nie bądźmy zatem obojętni  na los ludzi bezdomnych i reagujmy, gdy zobaczymy takie osoby przebywające w miejscach, w których są narażone na zamarznięcie, na przykład na klatkach schodowych, na terenie ogródków działkowych, czy na ławkach w parkach i na osiedlach mieszkaniowych.

Nasze zainteresowanie może uratować komuś życie.
 
Informacje możemy przekazać do odpowiednich służb telefonicznie, e-mailowo lub osobiście.

Pamiętajmy też, że jeśli ktoś potrzebuje natychmiastowej pomocy, powinniśmy zatelefonować  pod numer alarmowy 112.

Podajmy pomocną dłoń ludziom, którzy są „w trudnej sytuacji życiowej i nie mają gdzie mieszkać”.

Comments are closed.