„Noc Muzeów w Gminie Dębica”

W miejscu Ekspozycji Historyczno – Dydaktycznej przy Górze Śmierci w Paszczynie zorganizowana została „Noc Muzeów”, która obfitowała w wiele ciekawych wydarzeń.Podczas tej „oryginalnej nocy” była możliwość nie tylko oglądania wystaw, ale organizatorzy przygotowali także mnóstwo innych atrakcji „dla miłośników historii i nie tylko…”

Adam Pieniążek
– wójt Gminy Dębica uważa, że tego typu wydarzenia są wyjątkowo ważne.

„Noc Muzeów” rozpoczęła się otwarciem wystawy poświęconej badaniom archeologicznym na terenie byłego obozu pracy przymusowej w Pustkowie.

Na wystawie znajdują się fragmenty kuchni i pralni obozowej, elementy umundurowania, guziki, nieśmiertelniki, naczynia oraz rzeczy codziennego użytku.

To efekty prac archeologicznych, które rozpoczęły się w ubiegłym roku i w których bierze udział Marian Matkowski – pracownik Ekspozycji Historyczno – Dydaktycznej przy Górze Śmierci. Te badania będą nadal kontynuowane.

„Noc Muzeów” była również okazją do spotkania z autorką książek o Dębicy.

Agnieszka Kruszyńska – Idzior rozmawiała ze swoimi czytelnikami i podpisywała swoje książki: „Góra Śmierci” oraz „Dębica i okolice” – to, co najważniejsze”.

W „Nocy Muzeów” wzięli udział znakomici goście.

Przygotowane zostało stanowisko strzeleckie ASG Stowarzyszenia H.E.K.S Ring w Paszczynie oraz zorganizowano poszukiwania artefaktów przy pomocy wykrywaczy metali i piaskownicę archeologiczną dla dzieci.

Rozstawiony został także namiot rekrutacyjny Żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej wraz z bronią, sprzętem i pojazdami 33. Batalionu Lekkiej Piechoty im. ppłk. Adama Lazarowicza.

„Noc Muzeów” to kolejna udana i cisząca się dużym zainteresowaniem mieszkańców impreza zorganizowana na terenie gminy Dębica.

Comments are closed.