„XIII Raut Niepodległościowy zorganizowała w Dębicy Wspólnota Ziemi Dębickiej”

Po raz XIII „Wspólnota Ziemi Dębickiej” zorganizowała w Dębicy „Raut Niepodległościowy”. To wyjątkowe wydarzenie odbyło się w Domu Kultury „MORS”. Imprezę poprowadził Jan Borek.Przedsięwzięcie ma charakter patriotyczny, adresowane jest również do ludzi młodych i podobnie jak w latach ubiegłych, w tym roku także było oryginalną lekcją historii, współczesnego rozumienia patriotyzmu oraz wspólnego śpiewania i wyrażania radości z tego, że pomimo „niespokojnej  sytuacji na świecie” możemy żyć  w wolnym i niepodległym kraju.

W tym roku po raz pierwszy gospodarzem „Rautu Niepodległościowego” był  Maciej Małozięć – niedawno wybrany prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Ziemi Dębickiej”.

Stefan Bieszczad, który jest obecnie honorowym Prezesem Stowarzyszenia „Wspólnota Ziemi Dębickiej” otrzymał podziękowania od nowo wybranego prezesa Macieja Małozięcia  oraz wiceprezesów: Lucyny Samborskiej i Pawła Adamka za założenie, wspieranie i ponad dwadzieścia lat pracy na rzecz tej organizacji.

Na scenie Stefan Bieszczad został obdarowany wizerunkiem naczelnego wodza marszałka Józefa Piłsudskiego, a Pani Dorota Bieszczad pięknym bukietem kwiatów.

Podczas wystąpienia Stefan Bieszczad podziękował za tyle lat współpracy i „w bardzo merytorycznym, emocjonalnym wystąpieniu” mówił o ogromnym znaczeniu wolności i niepodległości oraz suwerenności naszej Ojczyzny we współczesnym świecie.

Zwrócił się także do osób odpowiedzialnych za kształtowanie właściwych postaw patriotycznych wśród młodego pokolenia Polaków w trosce o przyszłość naszej Ojczyzny.

Prezes Stefan Bieszczad podkreślał, jak ważne w dzisiejszych czasach jest właściwe rozumienie słowa „niepodległość” oraz docenienie ogromnej wartości życia w wolnym i niepodległym kraju.

Podobnie jak w latach poprzednich podczas imprezy został rozstrzygnięty konkurs „Niepodległość jest z nas”.

Konkursy organizowane przez Wspólnotę Ziemi Dębickiej: plastyczny, recytatorski oraz literacki dla dzieci i młodzieży, mają na celu kształtowanie poczucia własnej tożsamości narodowej oraz postaw patriotycznych, poczucia odpowiedzialności, szacunku dla symboli narodowych, a także rozwijanie kreatywności i wrażliwości artystycznej.

Laureaci konkursu „Niepodległość jest z nas” otrzymali atrakcyjne nagrody z rąk prezesa honorowego Stefana Bieszczada i wiceprezes Stowarzyszenia Lucyny Samborskiej

„Raut Niepodległościowy” miał również cel charytatywny. Po raz kolejny kwestowano na rzecz Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych „Radość”.

Wydarzenie uświetniło niezwykłe i wzruszające widowisko pod tytułem „Widzę kraj jakiś w oddali” w wykonaniu Grupy „Safo” oraz  Szkoły Tańca i Ruchu „Soul Dance”. Było to połączenie tańca, teatru i piosenki.

Część artystyczna była wyjątkowa wymagała wiele pracy, talentu i zaangażowania ze strony młodych artystów oraz instruktorów przygotowujących młodzież do tego wystąpienia, ale efekt zachwycił wszystkich widzów obecnych na Sali Domu Kultury „MORS”.

Scenariusz widowiska, które miało charakter patriotyczny opracowały: Dominika Migoń Madura – instruktor teatralny w Domu Kultury „Śnieżka” oraz Edyta Mędrek – Śliwa – dyrektor Szkoły Tańca i Ruchu „Soul Dance”.

„Raut Niepodległościowy” organizowany od lat przez „Wspólnotę Ziemi Dębickiej” po raz kolejny był wyjątkowym patriotycznym wydarzeniem przygotowanym przez ludzi dla których najważniejsze są takie wartości jak „wolność”, „niepodległość” oraz ogromna troska o przyszłość naszej Ojczyzny i młodego pokolenia Polaków.

Comments are closed.