„Sadza płonie. Czad zabija. Żyj!” – kampania Polskiego Związku Kominiarzy

Ruszyła kolejna kampania Polskiego Związku Kominiarzy pod hasłem: „Sadza płonie. Czad zabija. Żyj!”.Akcja ma celu uświadomienie społeczeństwa o zagrożeniach związanych ze smogiem, pożarami, zaczadzeniami
oraz poinformowanie o konieczności i możliwościach zapobiegania skutkom tych niebezpiecznych zdarzeń.

Podczas konferencji w której udział wzięli kominiarze z całego kraju rozmawiano między innymi
o problemach z jakimi obecnie zmagają się osoby pracujące w tym zawodzie, ale przede wszystkim
o tym, jak ważne dla społeczeństwa są usługi wykonywane przez fachowców z tej branży.

Uczestnicy tego spotkania zastanawiali się też, w jaki sposób należy skutecznie zwrócić się do wszystkich radnych, wójtów, burmistrzów oraz  sołtysów z poszczególnych gmin i uświadomić im konieczność wykonywania okresowych przeglądów kominów, czyszczenia instalacji oraz  sprawdzania przewodów wentylacyjnych w trosce o życie i zdrowie mieszkańców danego regionu.

Kominiarze pracują i wykonują przeglądy oraz konserwację i czyszczenie instalacji przez cały rok,
ale nie bez powodu kampania pod hasłem: „”Sadza płonie. Czad zabija. Żyj!” wystartowała właśnie we wrześniu, ponieważ za kilka tygodni rozpoczyna się kolejny sezon grzewczy i mieszkańcy każdego regionu będą już powoli uruchamiać swoje piece.

Pomimo trudnych warunków pracy zawód kominiarza jest bardzo popularny, a współpraca pomiędzy kominiarzami
z całego regionu układa się dobrze i często fachowcy z tej branży pomagają sobie wzajemnie.

„Kominiarz przynosi szczęście, bo zapobiega nieszczęściu” – to bardzo mądre zdanie, które w rozmowie z reporterami Polskiej Telewizji Regionalnej PTVR kilkakrotnie podkreślali uczestnicy tego spotkania.

Na zakończenie Konferencji wystąpiła Kapela Muzyczna z Lubczy prezentując ludowy repertuar
ze specjalnymi dedykacjami dla Wiesława Zabawy  – prezesa Polskiego Cechu Kominiarzy i głównego organizatora tego wydarzenia, który w tym dniu obchodził urodziny.

…a że kominiarz „zawsze przynosi szczęście” to z pewnością warto zaprosić go raz w roku do swojego domu, nie tylko, aby sprawdził przewody kominowe, ale także po to, aby żyło nam się „lepiej, zdrowiej, szczęśliwiej i przede wszystkim… bezpieczniej” 🙂 .

Comments are closed.