Wyróżnienia i Nagrody z Okazji „Jubileuszu 25 lat Opery Dębickiej”

„Lombardczycy na pierwszej krucjacie” Giuseppe Verdiego to 25.wielkie arcydzieło muzyki operowej z rozmachem zrealizowane przez artystów dębickich pod batutą Pawła Adamka.



Tym razem dyrygent sięgnął po dzieło mistrza opery włoskiej, zupełnie w Polsce nieznane…

W roli Giseldy wystąpiła wybitna, młoda sopranistka Joanna Zaucha, która w dębickiej operze występuje po raz czwarty.

Leopold Stawarz po raz 17. zaśpiewał na dębickiej Scenie Operowej i jak zawsze pokazał swój wielki talent wokalny i aktorski.

Artysta podkreśla, że większość ról, które zagrał u Pawła Adamka to „czarne charaktery”. Tak było i tym razem.

Po raz pierwszy na scenie „Dębickiego Teatru Muzycznego” zaprezentował się Marcin Pokusa – wykształcony muzyk i śpiewak, lider zespołu „i Gramy z Pokusą” założyciel „Siewców Lednicy”.

Marcin Pokusa wystąpił wraz ze swoim uczniem Jakubem Stachulą, który wcielił się w rolę Pirra, giermka Arvina.

Tradycją od wielu lat jest, że w wydarzeniach realizowanych przez Pawła Adamka, znani śpiewacy występują ze swoimi uczniami 🙂 .

Znana dobrze dębickiej publiczności wspaniała sopranistka Alicja Płonka do oper realizowanych przez Towarzystwo Muzyczno – Śpiewacze zaprasza swoich uczniów.

W tegoroczny spektaklu wystąpili jej uczniowie: Joanna Zaucha, Katarzyna Plewniak – jako Viclinda, kolejna wybitna i piękna śpiewaczka, którą bardzo ceni dębicka publiczność oraz Michał Smoła i Tomasz Furman.

Po raz kolejny na dębickiej scenie stanął Marcin Adamek – jako przeor miasta Mediolanu.

Wielką Gwiazdą „Lombardczyków na pierwszej krucjacie” była skrzypaczka Wiktoria Cieśla, która z wirtuozerią wykonała arcytrudne solo.

Karol Cieśla jako koncertmistrz orkiestry wystąpił po raz czwarty.

Akcja opery rozgrywa się w Mediolanie, Azji Mniejszej oraz okolicach Jerozolimy około roku 1096.

Klimat tamtych czasów mogliśmy poczuć dzięki niezwykłej, bardzo wymagającej scenografii zrealizowanej przez Grażynę i Wacława Jałowców – artystów plastyków :).

Wspaniałe kostiumy
to dzieło Barbary Zaborowskiej i Karoliny Szymaszek.

Jakub Bulzak po raz 17. reżyseruje operę wystawianą w tym roku przez artystów dębickich.

Opera o wyjątkowo pięknym brzmieniu nie tylko solistów, ale również Chóru i Orkiestry zachwyciła publiczność i stała się godną oprawą do podsumowania 25 lat wystawiania oper przez Pawła Adamka w Dębicy 🙂 .

Z tej okazji Paweł Adamek – dyrygent, muzyk i pomysłodawca tych przedsięwzięć otrzymał jedno z najwyższych odznaczeń państwowych – Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w popularyzowaniu kultury muzycznej oraz działalność na rzecz społeczności lokalnej 🙂 .

Aktu dekoracji dokonał Władysław Ortyl – marszałek Województwa Podkarpackiego.

O przyznanie Pawłowi Adamkowi Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski wnioskował Stefan Bieszczad – przewodniczący Komisji Gospodarki i Infrastruktury Sejmiku Województwa Podkarpackiego, który wspólnie z małżonką Dorotą jest głównym sponsorem „Dębickiego Towarzystwa Muzyczno – Śpiewaczego”.

Dębickie Towarzystwo Muzyczno-Śpiewacze zostało uhonorowane tytułem „Zasłużony dla Powiatu Dębickiego”– przyznanym uchwałą Rady Powiatu Dębickiego.

Tytuł wręczyli wspólnie: Piotr Chęciek – starosta Powiatu Dębickiego, Michał Maziarka– przewodniczący Rady Powiatu oraz Ewelina Kuś – wicestarosta Powiatu Dębickiego.

Nagrodzeni zostali także muzycy i chórzyści, którzy w dębickich operach występują od 25 lat 🙂 .

Paweł Adamek
na scenę zaprosił także tych, którzy są współtwórcami sukcesów.

Podziękowania między innymi odebrał nasz redakcyjny kolega Bogdan Chłopek, który jest odpowiedzialny za filmową realizację wszystkich wystawianych Oper w Dębicy 🙂 .

Comments are closed.